آشنایی با بیماری روماتیسم

*** بسم الله الرحمن الرحیم ***

 

به نام یکتا آفرینش هستی بخش

مقاله اول: رماتیسم چیست؟

روماتیسم عارضه ی دردناک مفاصل و ماهیچه ها می باشد که دارای اشکال خفیف و شدید است در اشکال خفیف ممکن است تنها به صورت درد ملایمی در هنگام حرکت مفاصل و ماهیچه ها ظاهر شود ، و در حالات شدید درد مفاصل می تواند عمومیت یافته و تورم با تب همراه باشد .(تب روماتیسمی)
اگر چه روماتیسم در اثر گرما و رطوبت به وجود می اید ولی علت اصلی آن نوعی میکروب می باشد و این میکروب در رابطه با دندانهای فاسد و لوزه های چرکی می باشد .
  
برای درمان عوارض روماتیسم حمام داغ موثر می باشد ،همچنین خوردن یک ملین ملایم و استراحت در یک اتاق گرم مفید خواهد بود . در جیره ی غذایی گوشت نباید وجود داشته باشد خوردن شیر و غذاهای شیردار مجاز است . انواع خفیف رماتیسم معمولا با این مداوا درمان می گردد.

درد مفاصل روماتیسمی

  
این بیماری نوعی روماتیسم مزمن است که بر مفاصل استخوان ها اثر کرده و بسار دردناک می باشد . سطوح صاف مفاصل نا صاف شده و حرکت آنها سخت و دردناک می شود ،این حالت به ویژه پس از استراحت کردن عارض می گردد و سرانجام ممکن است یک یا دو مفصل عارض شوند . در روماتیسم مفصلی توجه به وضع عمومی و تقویت بدن بسیار مهم است ؛روغن ماهی و ترکیبات آهن دار باید خورده شوند زیرا در اغلب موارد ضعف و کم خونی دیده میشود.

درمان روماتیسم توسط واکسن
    
افرادی که دچار حملات مکرر روماتیسمی می شوند ممکن است لازم باشد از واکسن ضد روماتیسمی استفاده کنند این واکسن مقاومت بدن را در برابر باکتری عامل بیماری (استرپتوکک)افزایش می دهد .این روش درمانی باید منحصرا تحت نظر پزشک انجام گیرد در پاره ای از موارد استفاده ازچراغهای مادون قرمز ودیاترمی موثر می باشد .

رماتیسم عضلانی

  
این بیماری نوعی روماتیسم است که برعکس روماتیسم مفصلی که بر روی مفاصل اثر می کند،باعث درد ماهیچه ای می شود. مانند گردن درد و کمر درد . بخش های دیگر بدن که روماتیسم عضلانی بر آنها عارض می گردد پاشنه ی پا و اطراف شانه و آرنج می باشد
درمان این بیماری نه تنها بر معالجه بلکه بر پیشگیری آن استوار می باشد . برای پیشگیری از بروز این بیماری باید از جریان هوای سرد ، پوشیدن کفش و لباسهای مرطوب پرهیز کرده و به تقویت عمومی بدن پرداخت .
برای تسکین درد باید از خوردن غذاهای گوشتی و ادویه دار خودداری کرد .
چرب کردن ناحیه ی دردناک با روغن های دارای مانتول و گرم کردن آن بوسیله ی کیسه ی آب گرم مفید خواهد بود .در موارد شدیدتر استفاده از چراغهای مادون قرمز و ماساژ موثر می باشد .

http://www.golsang.com/Forum/showthread.php?tid=463 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

مقاله دوم: روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی بیماریی است که سبب درگیری مفاصل می شود. این بیماری منجر به بروز سفتی و درد و تورم مفاصل می شود. اگر یک زانو یا دست مبتلا به این بیماری شود سایر مفاصل نیز درگیر خواهند شد. این بیماری معمولاً بیش از یک مفصل را درگیر کرده و هر مفصلی را دچار
می کند. بیماران مبتلا به این بیماری معمولاً احساس خستگی داشته و گاهی اوقات دچار تب می شوند.

 

بعضی از افراد فقط برای چند ماه یا یک سال یا نهایتاً دو سال مبتلا به این بیماری بوده و بعد از طی این دوره بدون ایجاد هیچگونه ضایعه ای، بیماری رفع می شود. بعضی دیگر نیز گاهگاهی دچار علائم بوده و گاهی بهبود می یابند. در بعضی افراد نیز ممکن است بیماری بسیار شدید بوده و برای سالها یا تمام عمر باقی بماند. این فرم بیماری منجر به بروز صدمات شدید به مفاصل می شود.

 

·        چه کسانی به این بیماری دچار می شوند ؟

 

          هر کسی می تواند به این بیماری دچار شود، اما بنظر می رسد که این بیماری در زنان شایعتر باشد. این بیماری معمولاً در میانسالی شروع شده و در سنین پیری شایعتر است. اما کودکان و جوانان نیز ممکن است به آن مبتلا شوند.

 

·        علل روماتیسم  مفصلی چیست ؟

 

          علل اصلی بروز این بیماری هنوز بطور کامل شناخته نشده است. اما می دانند که در این بیماری سیستم ایمنی فرد علیه بافتهای بدن وی وارد عمل می شوند. عللی که تصور می شود فرد را مستعد بروز این بیماری می کند شامل ژنتیک ، محیط و هورمونها می باشند.

 

·        تشخیص این بیماری چگونه است؟

 

          تشخیص این بیماری با مراجعه به پزشک میسر خواهد شد. البته تشخیص این بیماری راحت نیست زیرا آزمایش دقیقی جهت تشخیص این بیماری وجود ندارد، علائم این بیماری مشابه بیماریهای دیگر است و ایجاد کامل علائم، مدت زمان زیادی طول می کشد. اما جهت تشخیص مجموعه ای، از اخذ شرح حال، معاینات بالینی ، عکسبرداری و تستهای آزمایشگاهی کمک کننده می باشند.

 

·        درمان این بیماری چگونه است؟

 

          پزشکان روشهای زیادی جهت درمان این بیماری دارند. اهداف درمان شامل موارد ذیل است تسکین و کاهش درد، کاهش تورم ، کاهش یا توقف روند تخریب مفاصل ، کمک به ایجاد احساس بهتر در فرد و حفظ فعالیت او می باشد.

 

          برنامه درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:  آموزش بیمار، برخورد و اقدامات صحیح خود بیمار با مشکلاتش و گروههای حمایتی که به فرد کمک می کنند. تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با نحوه درمان، چگونگی انجام فعالیتهای بدنی و استراحت را داشته، نحوه بیان مشکلاتش را پیدا کند.

 

          این برنامه ها به بیمار کمک می کنند تا نکات بیشتری را در ارتباط با بیماری خود و نحوه کاهش درد، احساس کنترل بیشتر بر بیماری، اعتماد به نفس و داشتن یک زندگی فعالتر، بیاموزند.

 

          درمانهایی که جهت بهبودی این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند شامل تغییر در روش زندگی، داروها، جراحی ، مراجعات منظم به پزشک و روشهای درمانی جایگزین یا تکمیلی می باشند.

 

           تغییر در روش زندگی : از جمله کارهایی که می توان جهت درمان این بیماری استفاده نمود تغییر در روش زندگی است که شامل ایجاد تعادل بین میزان فعالیت و استراحت ، مراقبت از مفاصل کاهش استرس های روانی، استفاده از یک رژیم غذایی سالم می باشد.

 

           داروها : بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی جهت درمان از دارو استفاده می کنند. از داروها برای کاهش درد ، تورم و توقف روند بیماری به سمت بدتر شدن استفاده می شود. دارویی که پزشک تجویز می کند براساس سلامت عمومی بیمار، شدت بیماری و اینکه بیماری تا چه اندازه شدید خواهد شد و مدتی که باید بیمار دارو بگیرد و اینکه دارو تا چه اندازه کارایی داشته و عوارض جانبی آن چه می باشد، خواهد بود.

 

           جراحی: روشهای جراحی زیادی جهت درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش جهت تسکین درد، کمک به عملکرد بهتر مفاصل و عملکرد بهتر فرد در فعالیتهای روزمره خود استفاده می شود.

 

           مراجعات منظم به پزشک :  بسیار مهم می باشد زیرا از این طریق پزشک می تواند ببیند آیا بیماری شدیدتر شده و آیا دارو کمک کننده بوده است، عوارض جانبی داروها ظاهر شده اند و در صورت نیاز داروها را عوض نماید. اقداماتی که ممکن است نیاز به انجام آن شود شامل: آزمایش خون، ادرار و عکسبرداری می باشد.

 

          روش درمانی جایگزین :  گاهی اوقات از رژیمهای غذایی خاص ، ویتامینها و سایر روشهای دیگر جهت درمان روماتیسم مفصلی استفاده می شود. بعضی درمانها به کاهش استرس بیمار کمک می کند. بسیاری از این روشها بی ضرر می باشند و اما باید گفت که این روشها بطور کامل و دقیق مورد بررسی قرار نگرفته اند لذا قبل از استفاده از آنها حتماً باید با پزشک مشورت شود.

 

http://www.bpums.com/bimariha/ostokhan%20o%20mafsal/romatism.htm

 

لیست کامل مقالات در سایت اصلی

/ 1 نظر / 1694 بازدید