سندروم داون و کودکان استثنایی ( قسمت اول )

*** بسم الله الرحمن الرحیم ***

 

به نام یکتا آفرینش هستی بخش

مقدمه:

سندرم داون و کودکان استثنایی:

 

سندرم یعنی مجموعه علایم بدنی و ذهنی عارضه ای خاص و و دان نام پزشک انگلیسی است که در حدود ۲۰۰ سال قبل این مجموعه علایم را کشف نمود. علت این پدیده نوعی بی نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی و هنگام تقسیم سلولی رخ می دهد. کسانی که سندروم دان دارند در سلول های بدن خود به جای ۴۶ کرومورزم ۴۷ کروموزوم دارند. کروموزوم بخش بسیار کوچکی از سلول است که ژن ها در آن جمع شده و حاوی اطلاعاتی است که بدن ما را شکل می دهد. 

 

به عنوان مثال رنگ پوست، چشم، موها، مونث یا مذکر بودن، در همین بخش کوچک مشخص می گردد. کروموزوم اضافی هر بدن فردی که سندروم دان دارد بر روال شکل گیری موارد یاد شده تأثیر می نهد و موجب تغییرات بدنی و ذهنی می شود . افراد با سندروم دان تفاوت هایی با دیگران دارند. بخشی از این تفاوت ها مربوط به خصوصیات ظاهری افراد و بخشی دیگر مربوط به ویژگی های ذهنی می گردد. مهم آن است که بدانیم سندروم دان مانند سرماخوردگی نیست که کسی به آن مبتلا گردد بلکه قبل از تولد بروز می کند. گرچه این افراد اغلب به اندازة افراد عادی توانا نیستند، اما استعداد آنان در انجام برخی از امور ما را شگفت زده می کند. 

 

نحـــوه اســم گــــزاری سنـــدرم دان:

 

 

آیا میدانید چرا برای بیماری تروزمی ۲۱ نام سندرم دان گذاشته شده است. در اینجا  به زندگی که در پس اسامی برخی از شناخته‌شده‌ترین بیماری‌ها قرار دارد، می‌پردازیم و این برای پاسداشت نیکوئیشان است. بعضی از مشهورترین افراد در جهان به واقع برای میلیون‌ها نفر که هر روز به نامشان اشاره می‌کنند، ناشناخته‌اند. نام آنها در فرهنگ لغات گنجانیده شده اما زندگیشان ناشناخته است. این افراد بیشتر به نام مشهورند که نامشان بر سخت‌ترین بیماری‌ها نهاده شده اما زندگی‌شان اغلب در داخل و خارج از حوزه پزشکی نیز قابل توجه بوده است. جان لنگدن دان ، مردی که پس از او نامش به یک بیماری ژنتیکی یعنی سندرم دان اختصاص داده شد هرگز نمی‌خواست « دان » (Down) نامیده شود. وی در سال 1828 متولد شد و مایل بود رسما فامیل « دان » را به « لنگدن – دان » تغییر دهد و بالاخره این کار را کرد. 

 

دکتر « لنگدن دان » پیشگام آموزش و پرورش افراد دچار نقص ذهنی در بیمارستان خود (نورمنزفیلد) شد. او و همسرش که مادر کوچولو شهرت داشت ، مجتمعی که به وسیله یک مزرعه و زمین‌های پوشیده از درخت احاطه شده بود را اداره می‌کردند ، جایی که بیماران شغلی را می‌آموختند و حبس و آزار و اذیت آنان ممنوع بود. از دهه 1860 دکتر لنگدن‌دان آثار خود را مبنی بر طبقه‌بندی حالات آنان از نظر ویژگی‌های ذهنی و جسمی منتشر کرد. نام بیماری تحت عنوان منگولیسم تا زمانی که در دهه 1960 رسما واژه « سندرم دان » جایگزین آن شد، مصطلح بود. 

 

سنــــدروم دان چگونه در روند رشـــد اثر مـــی گذارد؟

  

 

افراد با سندروم دان مراحل رشد ذهنی و جسمی را نسبت به دیگر افراد با تأخیر سپری می کنند . آنها نسبت به همسالان خود نشستن، راه رفتن، صحبت کردن، بازی کردن و فعالیت های دیگر را دیرتر می آموزند. اما امروزه با کمک علم توانبخشی (کار درمانی، گفتار درمانی، بازی درمانی و ...) می توان در سرعت رشد حرکتی و ذهنی کودکان با این عارضه بسیار مؤثر بود. از این رو باید به نیازهای توانبخشی این کودکان از بدو تولد توجه نمود . مراقبت های اولیه مورد نیاز که باید در مدت کوتاهی پس از تولد کودک ارائه گردد زمینه ای فراهم می کند تا کودک با سندروم دان حداکثر استعداد خود را بروز دهد . این خدمات شامل برنامه های مناسب آموزشی و مراقبت های پزشکی است که بدون شک افراد با سندرم دان را عضو مفید و مؤثر خانواده و جامعه می سازد. 

 

مــــــراحل 

 

محـــدوده سنی سنـــدرم دان 

 

محدوده سنی معمـــول 

 

نشستن بدون تکیه 

 

6 تا 30 ماهگی 

 

5  تا  9  ماهگی 

 

چهار دست و پا رفتن 

 

8 تا 22 ماهگی 

 

6  تا 12 ماهگی 

 

ایستـــادن 

 

1 تا 3 سالگــی 

 

8  تا 17 ماهگی 

 

راه رفتن به تنهایی 

 

1 تا 4 سالگــی 

 

9  تا 18 ماهگی 

 

تک کلمــه 

 

1 تا 4 سالگــی 

 

8  تا 23 ماهگی 

 

عبارتهای دو کلمه ای 

 

2 تا 7 سالگــی 

 

15 تا 22 ماهگی 

 

غذا خوردن با انگشتان 

 

1 تا 24 ماهگی 

 

7 تا 14 ماهگی 

 

نوشیدن با لیــوان 

 

12 تا 32 ماهگی 

 

9 تا 17 ماهگی 

 

/ 2 نظر / 339 بازدید
مفخور

سلام من اومدم يه کاري رو بهتون معرفي کنم اين کار نيازي به سرمايه نداره وميتونيد هر ماه بدون چون وچرا حقوق ثابت بگيريد شما ميتونيد به اين آدرس بريد و دعوتنامه دريافت کنيد http://www.vnnu.com/fa?111112129 بعد از تکميل فرم ثبت نام شما اول بايد 1-عضو بشيد 2-عضو بگيريد اگر عضو شديد که من حتم دارم عضو ميشويد اينو به ياد داشته باشيد که به 10 عضو اکتفا نکنيد وحداقل روزي يک عضو بگيريد و اينو به زير مجموعه هاتون انتقال بديد شما در صرف 10 روز 712 عضو خواهيد داشت به همين راحتي ميتونيد حقوق دريافت کنيد اگر سوالي داشتيد ميتونيد تو قسمت نظرات وبلاگم بنويسيد به اميد ديدار

فاطمه

با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز.من دانشجوی رشته علوم تربیتی هستم دارم رو یه پروژه به اسم(چرا بعضی از افراد کودکان عقب مانده ذهنی رو اذیت میکنن؟)کار میکنم میخواستم بدونم شما میتونین در این مورد یه کمک کوچولو بکنین؟حتما اسم شما در پروژه ثبت میشه. خواهش میکنم[ناراحت]